Výmarský ohař je dokonalý lovec
Table of Contents
Výmarský ohař se řadí mezi nejstarší psí plemena kontinentálních ohařů. Jedná se o středně velkého až velkého loveckého psa, který má sportovní vzhled.
Výmarský ohař – základní charakteristika
Tato psí rasa má štíhlé tělo, které je krásně tvarované a dokonale osvalené. Uši mají vysoký posez a jsou svěšené. Jejich délka je přibližně ke koutku tlamy. Tvar očí je kulatý a posazené jsou šikmo. Na silném a hlubokém hrudníku jsou dobře patrná klenutá žebra. Končetiny má šlachovité. Dospělý jedinec dosahuje výšky v kohoutku 57 – 70 cm a jeho hmotnost je v rozmezí 25 – 40 kg.
Výmarští ohaři jsou psi, kteří oplývají velkým množstvím energie a také mají velkou vytrvalost. Je to plemeno vhodné pro aktivní majitele, neboť potřebuje každodenní dlouhé procházky. Je to ideální společník pro různé pohybové aktivity – jogging, turistiku nebo agility. Také je to skvělý lovec. Funguje i jako dobrý hlídač, bez známek nadměrné agresivity. Výmaři jsou velmi citliví a negativně reagují na hněv. Je potřeba jim věnovat pečlivý a důsledný výcvik. Vzhledem k tomu, že jsou dosti inteligentní, velmi rychle se naučí nové povely. Výcvik vnímají jako zábavu.
Jak o pejska pečovat?
Ideální pro něj není panelákový byt. Vhodnou volbou je zahrada s přístupem do domu, neboť toto plemeno nerado žije celoročně venku. Také rádo vyhledává přítomnost svého pána. Pořídíte-li si štěně, věnujte mu důslednou výchovu. Minimum času vám zabere péče o srst. Výmarský ohař nemá, co se srsti týká, speciální potřeby. Psi této rasy mají sklony k nadýmání a také k torzi žaludku. Je tedy vhodné je krmit dávkou, kterou rozdělíte na dvě denní jídla. Druh a množství krmiva se odvíjí od věku a aktivity každého jedince. Krmnou dávku upravujte tak, aby odpovídala aktuálním potřebám vašeho psího kamaráda a druh krmiva tak, aby byl v souladu s nutričními požadavky. Dejte pozor, aby se u pejska neobjevila obezita.